Logo

     Beaujolais Nouveau 2001
               Jaké je?


Každý třetí listopadový čtvrtek minutu po půlnoci začne cesta milionů lahví Beaujolais Nouveau přes spící Francií do celého světa. "Le Beaujolais est arrivé!"

Zpočátku bylo Beaujolais Nouveau jen místním fenoménem v barech, kavárnách a bistrech Beaujolais a Lyonu, kdy bylo vždy nové Beaujolais bořlivě vítano a pilo se ve džbánech plněných přímo ze sudu. V roce 1951 byl oficiálně pro uvedení nového Beaujolais stanoveno datum 15.listopadu, aby bylo v roce 1985 znovu změněno a to na dnešní třetí listopadový čtvrtek, který letos připadá právě na 15.11.
Beaujolais se vyrábí z odrůdy Gamay, která se pěstuje i mimo zdejší oblast, ale právě zde na žulovité půdě v teplém, nikoli však horkém podnebí dává vínu i s pomocí kvašení celých bobulí pod CO2 - macération carbonique svěží ovocné víno s téměř neznatelnou tříslovinou charakteristické vůně i chutě po třešních a snad i hruškách, víno které se snad pro absenci tříslovin a svou lehkost blíží vínům bílým.
Je těžké říci, zda jde jen o dobrou reklamu, s kterou vešel na trh v 60. letech asi nejznámější obchodník a pěstitel této oblasti Georges Duboeuf, který mimo jiné založil i muzeum vína Beaujolais. Záleží na člověku, jak se k Beaujolais Nouveau postaví, v každém případě, i když dle našeho názoru nelze od něj očekávat nic mimořádného, jde však vždy o hezký důvod strávit při Beaujolais Nouveau a dobrém jídlu nejméně jeden příjemný večer.
A abyste při výběru toho pravého Beaujolais Nouveau měli tu správnou volbu připojujeme
5 nejznámějších producentů a obchodníků této oblasti.

Georges Duboeuf • Romanèche-Thorins
Paul Beaudet • La Chapelle-de-Guinchay
Joseph Drouhin •
Trenel & Fils • Charnay-lès-Mâcon
Pierre Ferraud • Belleville
Jean - Paul Brun •
 

 Naše hodnocení:

Druh vínaVýrobceCelkem bodů Barva Vůně Chuť Hodnoceno
dne
2001
Beaujolais Village Nouveau

AOC
obec: Nuits-St-Georges
Francie
LUPE-CHOLET74***** ******19.11.2001
Světlejší mladistvá červená barva, ostřejší vůně s nádechem typické hrušky, lehká, svěží, jednoduchá chuť bez tříslovin s vystupujícím alkoholem
2001
Beaujolais Village Nouveau

AOC
Francie
Georges Duboeuf82***** ********22.11.2001
Světlejší rubínová barva, vyrovnaná svěží typická vůně s nádechem hrušky a třešní, vcelku vyrovnaná svěží ovocná chuť


Beaujolais Nouveau 2001 na Václavském náměstí v Praze     Beaujolais Nouveau 2001 na Václavském náměstí v Praze 15. - 18.11.2001     Beaujolais Nouveau 2001 na Václavském náměstí v Praze 15. - 18.11.2001     Beaujolais Nouveau 2001 na Václavském náměstí v Praze 15. - 18.11.2001

Beaujolais na Václavském náměstíBeaujolais na Václavském náměstí