Rakouská vína a jejich prezentace
2003

Rakousko s plochou vinic okolo 48 000 ha se stává i díky propracované propagaci a tradiční podpory ze strany Österreichische Weinmarketing Service Geselschaft a vládních institucí vskutku celosvětově uznávanou vinařskou zemí.
Pro srovnání: plocha našich vinic se pohybuje něco málo nad 11 000 ha.

U nás se rakouští vinaři prezentovali v letošním roce především na výstavě Víno & destiláty, kde jejich stánek patřil mezi vrcholy výstavy a tradičně ve spolupráci s Obchodním oddělením Rakouského velvyslanectví v hotelu Diplomat v tradičním zářijovém termínu. Akce se zúčastnilo 52 výrobců, kdy převahu měli ti z blízkosti naší hranice, tj. z oblastí Weinviertel, Kamptal a Wachau.

Zajímavostí letošního roku bylo zavedení označení DAC (Districtus Austria Controllatus), které jako první obdržela 1.3. 2003 oblast Weinviertel a které by mělo spotřebiteli analogicky jako AOC Bordeaux či Chablis ve Francii či Chianti v Itálii garantovat určitou typičnost vín a jejich původ pro danou oblast s tím, že pro označeni DAC platí určitá pravidla jako povolené odrůdy (Veltlínské zelené), max. výnos z ha, či min. obsah alkoholu (12%).


Pro degustaci bylo připraveno kolem 300 vzorků jak bílých, tak červených vín, převážně jakostních, ročníku 2001 a 2002.

Oproti minulému roku ( viz Výstava 2002 ) zdánlivě ubylo přívlastkových vín, ale při projevu hlubšího zájmu vystavovatelé měli k dispozici i tato oficiálně neuvedená vína.


V letošním roce jsme se zaměřili na dva špičkové výrobce bílých vín -
Freie Weingärtner Wachau a Weingut Bründelmayer a následně také na vína červená, i když z oblastí typických pro červená vína, tj. Burgerland a Neusiedlersee se zúčastnilo minimum vystavovatelů.

Vlastní hodnocení jednotlivých vín i některé kontaktní adresy naleznete zde.

Závěrem lze konstatovat, že kvalita nejlepších výrobců je vskutku vynikající a vzhledem
k tomu, že většina vystavovatelů hledala pro naší republiku dovozce, se mohou rakoská vína
i přes vyšší cenu stát významnou konkurecí našich vinařů.