Družstevní vinné sklepy Hodonín, spol. s r.o.

Adresa: Zámecké náměstí 1
695 01 Hodonín
Roční produkce: 9.000.000 litrů
Tel: 518340150, 518353731 Viněta
Fax: 518342825
E-mail: dvs@hod.czn.cz
Kontaktní osoby:
Radek Blecha, vedoucí obchodního odd.
Vlasta Vicherková, pracovnice obch. odd.
Antonín Svoboda, vedoucí sklepmistr

Charakteristika firmy:
Firma nakupuje hrozny především z vinařských oblastí mutěnické, bzenecké, kyjovské, strážnické a z Podluží, vlastní vinice nemá.
Byla založena v roce 1954 jako družstvo na zpracování hroznů a výkup vína od malovýrobců z blízkého okolí. Během téměř padesáti let však svoji výrobní činnost znásobila a během této doby se stala poměrně velkým zpracovatelským podnikem. V současné době se řadí mezi pět největších vinařských podniků v rámci České republiky. Od roku 1995 do roku 2000 zvýšila svoji produkci vína na dvojnásobek s tendencí každoročního zvyšování především v prodeji lahvově zralých a ročníkových vín.
Současná právní forma a název firmy nabyl svojí podoby v roce 1992 po rozpadu nákupních a spotřebních družstev, kdy se Družstevní vinné sklepy nechtěly z celkem pochopitelných důvodů vzdávat zavedené značky, a vznikl tak zdánlivý rozpor mezi názvem (obsahující slovo družstevní) a právní formou (společnost s ručením omezeným). Vlastníkem společnosti je Svaz českých a moravských spotřebních družstev. Za účelem zásobování gastronomické sítě má DVS, spol. s r.o. zřízeny obchodní pobočky v Praze a Hradci Králové s vlastním skladovým zázemím.
Hlavním dodavatelem suroviny pro zpracování je Zemědělské družstvo Čejč, hospodařící v mutěnické vinařské oblasti na 200 ha vinic, zbytek hroznů pochází od soukromých pěstitelů výše uvedených vinařských oblastí a ze Slovenska.
Mimo hlavního závodu v Hodoníně vlastní DVS, spol. s r.o. ještě provozovnu v Čejkovicích se skladovací kapacitou 5.500.000 litrů. Do prodejní sítě v celé České republice firma dodává široký sortiment vín od stolních přes vína známková v lahvích o obsahu 1 l (Hodonínské slunce), až po vína jakostní a přívlastková v lahvích o obsahu 0,75 l a 0,5 l. Zejména pro gastronomii je určena speciální řada vín "Grand Collection". Jedná se o vybraná ročníková vína vyráběná v menších partiích. Nejkvalitnější vína jsou archivována a lze se s nimi setkat ve specializovaných prodejnách.